HEMEN ARAKONUM

Araç Giydirme

Anasayfa » Araç Giydirme

Araç Giydirme

Araç Giydirme, çeşitli araçlar üzerine yapılan tanıtım ya da bilgi amaçlı yazı ve resim dizayn şeklidir. Bu işlem reklam şirketleri tarafından müşteri isteği doğrultusunda yapılmaktadır. Araç kaplama işlemi, otomobil, otobüs, kamyonet gibi birçok araca uygulanabilir.

Ayrıca akla gelen her sektörde kullanılabilir. İşletmelere ait ürün taşıtlarında ya da bir futbol kulübünün otobüsünde bu giydirmeleri görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu araç giydirmelerinin işletmelere birçok faydası vardır. Bunun en başta geleni, reklam amaçlı kullanılmış olmalarıdır.

Gittiği her yerde bir işletmenin ya da ürünün reklamını yapan araçlar masrafsız reklam aracıdır diyebiliriz. Bunların yanı sıra araç kaplamalar sadece renk değişimi olarak otomobillerde kullanabilir. Mesela bir otomobilin taksi görünümüne bürünmesini sağlayan taksi kaplama işlemi bu işlevi başarıyla görmektedir.

Ayrıca yine istediğiniz bir araca istediğiniz bir renkte kaplama yaptırmakta mümkündür. Böylece aracınızın görünümünü değiştirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra eğer büyük bir firmaya sahipseniz ve bu firmanın birçok aracı varsa bu araçlara da giydirme yaptırarak hem reklamınızı yaptırabilir hem de araç filonuzu belirgin hale getirebilirsiniz.

Reklam sektöründe birçok işlevi olan araç giydirme işlemi, araç kaplama olarak ta tanımlanmaktadır. Bu işlem aracın çeşidi gözetilmeksizin istenilen renkte ve desende hazırlanabilir. Ayrıca maliyeti çok düşüktür. Radyo, gazete ya da televizyona reklam için ayıracağınız bütçenin çok azıyla araç kaplama işlemini yaptırabilirsiniz. Ayrıca bu reklam şekliyle aracınızı kaplatarak 5-7 yıl arası kullanım sağlayabilir, reklamınızı bu süre içinde sürdürebilirsiniz.

Bu imkânlar doğrultusunda araç kaplama işlemini yaptırmayan firma yok denecek kadar azdır. Araç kaplama işlemi araçlar üzerine çeşitli şekillerde yaptırılabilmektedir. Bunlar: araç üzerine sadece logo uygulaması, komple araç kaplama, bölgesel araç giydirme gibi şekillerde yaptırılabilir.

Ayrıca araç giydirme de kullanılan malzeme hiçbir şekilde araca zarar vermez. Araç üzerinde rahatça esneyen bir yapıya sahiptir. Bu işlem tamamen işinde profesyonel kişiler tarafından yapılır. Önce aracın ölçüleri alınır. Sonrasında üretim aşamasına geçilir. Grafikerler tarafından firmanın amblemi, logosu ya da istenen herhangi bir tasarım tasarlanır ve araç üzerini yansıtılır.